Czy każdy mechanik musi instalować kasę fiskalną?

Mechanicy wiedzą już o konieczności wprowadzenia kasy fiskalnej w 2015 roku. W życie wchodzi nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień, którego projekt znamy już od lipca. Do tej pory mechanicy mogli korzystać z różnych zwolnień z kas – na przykład ze zwolnienia podmiotowego, które przysługuje ze względu na obroty nieprzekraczające 20.000 zł w skali roku. Inne zwolnienie do końca 2014 roku przysługuje mechanikom, którzy w poprzednim roku podatkowym wykonali nie więcej niż 50 czynności dla mniej niż 20 odbiorców.

Każdy mechanik świadczący przynajmniej jedną z usług wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. c-e projektu nowego rozporządzenia, który do końca 2014 roku zachowa prawo do zwolnienia z kasy fiskalnej, będzie musiał zainstalować to urządzenie w 2015 roku. Nie będzie wyjątków od tej reguły. Nie ma też co liczyć, że organ podatkowy na wniosek podatnika będącego mechanikiem wyda interpretację indywidualną na podstawie której podatnik zachowa prawo do zwolnienia.

Należy jednak pamiętać, że wprowadzone wyłączenie ze zwolnień z kas dotyczy czynności, a nie podatnika wykonującego konkretny zawód – w tym przypadku mechanika. Podatnik będący z zawodu mechanikiem może przecież działać w zupełnie innej branży, np. prowadzić sklep internetowy lub wyrabiać meble. Wyłączenie ze zwolnień z kas dotyczy czynności, świadczenia usług:

  • Naprawy pojazdów samochodowych, motocykli i motorowerów, w tym naprawy, zakładania, bieżnikowania i regenerowania opon
  • W zakresie wymiany opon lub kół
  • W zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów

Nie ma znaczenia, czy podatnik świadczący te usługi jest z zawodu mechanikiem, czy nie. Będzie miał bezwzględny obowiązek stosowania kasy fiskalnej.

 

Jedynym sposobem na uniknięcie obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej w działalności jest – zgodnie z § 5 ust. 8 projektu nowego rozporządzenia – zaprzestanie wykonywania czynności, które nie mogą korzystać ze zwolnienia, przed 1 marca 2015 roku.

 

Kiedy mechanik musi wprowadzić kasę?

Mechanik, który do końca 2014 roku nie przekroczy limitu obrotów (lub nie przestanie spełniać warunków do innego zwolnienia), czas na wprowadzenie kasy fiskalnej ma do 1 marca 2015 roku. Tego dnia wybrana przez mechanika kasa lub drukarka fiskalna musi być już zafiskalizowana i gotowa do ewidencjonowania sprzedaży. Należy przypilnować tego terminu! Gdyby mechanik spóźnił się z instalacją kasy, straciłby prawo do ulgi – w kwocie nawet 700 zł za każde zgłoszone do urzędu urządzenie!

Warto już teraz rozejrzeć się za odpowiednią dla mechanika kasą fiskalną lub drukarkę fiskalną.