Czy mechanik musi drukować raporty dobowe?

Obowiązek korzystania z kas fiskalnych nie jest niczym nowym dla przedstawicieli wielu różnych zawodów, choć od początku 2015 roku grono to zostanie poszerzone, przede wszystkim o kolejnych przedsiębiorców. I tak, od 1 stycznia z urządzeń tych muszą zacząć korzystać między innymi mechanicy samochodowi; nikomu nie trzeba chyba mówić o tym, że bardzo wielu z nich nie zareagowało na tę wiadomość ze zbytnim entuzjazmem. W końcu coś takiego zawsze musi oznaczać dodatkowe problemy, konieczność skutecznego opanowania obsługi takich urządzeń i przede wszystkim wydawania na to sporych pieniędzy. Jeśli ktoś prowadzi zatem własny warsztat samochodowy, to koniecznie powinien poświęcić nieco czasu na dokładne zapoznanie się z tą kwestią.

 

Musimy dowiedzieć się przede wszystkim tego, jakie obowiązki spoczywają na każdym użytkowniku takich urządzeń. W końcu nie chodzi tutaj wyłącznie o samo wystawianie paragonów za wykonane usługi – jest to jedynie podstawowa czynność. Bardzo ważną kwestią jest przede wszystkim przygotowywanie raportów dobowych: jeśli odrobinę to zaniedbamy, to mogą nam nawet grozić poważne kary ze strony naszego Urzędu Skarbowego. Równocześnie jednak nie w każdym dniu istnieje taka konieczność, zatem warto dowiedzieć się, kiedy mamy to robić.

 

Raporty dobowe z kasy fiskalnej u mechanika

Kupując swoją kasę fiskalną w Warszawie czy dowolnym innym mieście będziemy mieli pewność co do tego, że będzie ona miała funkcję drukowania raportów dobowych. Coś takiego posiadają praktycznie wszystkie dostępne na rynku modele, co swoją drogą pokazuje, że jest to bardzo istotna czynność. Jak łatwo można się domyśleć, raporty dobowe zawierają w sobie informacje dotyczące wszystkich wykonanych przez nas transakcji w danym dniu. Powinny one być drukowane na końcu każdego dnia, choć jeśli akurat nie uda nam się tego zrobić, to mamy jeszcze czas do dnia następnego – musimy jednak wykonać to przed dokonaniem pierwszej transakcji. Wielu mniej doświadczonych w tego typu kwestiach osób zadaje sobie w tym momencie pytanie – czy mechanik musi wykonywać raporty dobowe? Jak najbardziej, jest on w końcu pełnoprawnym podatnikiem. Nie należy jednak się tego obawiać. Jeden z pracowników sklepu z kasami fiskalnymi na warszawskim Ursynowie stwierdził niedawno, że czynność ta jest banalnie proste i nie wymaga od nas żadnej wprawy. Fakt, musimy zawsze pamiętać o tym obowiązku i zająć się tym każdego dnia; zaniedbania z tym związane często mogą sprowadzać na nas poważne kary finansowe.

Warto oprócz tego zwrócić uwagę na to, że jeżeli w danym dniu nie wykonaliśmy żadnej transakcji, to nie istnieje obowiązek przygotowania takiego raportu. Wielu ludzi drukuje wówczas – z czystego przyzwyczajenia – pusty raport; nie ma w tym nic złego, ale jest to mimo wszystko zwykła strata czasu i papieru. Wykonywanie raportów dobowych należy do najważniejszych obowiązków każdego użytkownika kasy fiskalnej. Spoczywa on również na mechanikach samochodowych, o czym koniecznie musimy wiedzieć – dzięki temu unikniemy wielu problemów i będziemy mieli pewność, że korzystamy z naszej kasy rzeczywiście poprawnie.