Jakie wybrać urządzenie fiskalne dla mechanika?

Wbrew pozorom jednym z najważniejszym kroków we wprowadzaniu przez mechanika kasy fiskalnej w swojej działalności jest wybór odpowiedniego urządzenia.

Przedsiębiorcy, którzy tracą prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, często traktują zakup tego urządzenia jako uciążliwy obowiązek. Takie podejście skutkuje tym, że w wyborze kasy kierują się wyłącznie ceną. Oczywiście cena jest ważna, bo nikt z nas nie lubi przepłacać. Jednak zakupienie najtańszej na rynku kasy o niskich paramentach technicznych, utrudnionej i nieintuicyjnej obsłudze, z małą bazą nazw towarów i usług przyniesie więcej szkody niż pożytku. A wystarczy zapłacić 300-400 zł więcej, by mieć urządzenie naprawdę wysokiej jakości. Zanim więc kupimy kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną, zastanówmy się, jakie urządzenie najlepiej trafi w potrzeby naszego warsztatu samochodowego.

 

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad parametrami, poznajmy istotną różnicę między kasami fiskalnymi a drukarkami fiskalnymi:

Kasa fiskalna działa autonomicznie, czyli nie wymaga podłączenia do komputera. Znajduje zastosowanie w bardzo różnych warunkach – tam, gdzie nie ma dostępu do prądu, może być narażona na uszkodzenia itd. Kasy fiskalne sprawdzają się u mechaników prowadzących niewielkie warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacyjne i stacje diagnostyczne – tam gdzie do obsługi sprzedaży nie używa się aplikacji komputerowych dedykowanych warsztatom samochodowym. Kasy są tańsze od drukarek fiskalnych – najtańsze, wysokiej jakości modele kupimy już od 999 zł.

Drukarka fiskalna pracuje za pośrednictwem aplikacji sprzedażowej zainstalowanej na komputerze. Wszystkie czynności wykonuje się na komputerze – drukarka nie ma nawet osobnej klawiatury do obsługi. To rozwiązanie obowiązkowe dla mechników korzystających z takiego oprogramowania – dzięki niemu sprzedawca ma wszystkie dane o transakcjach, cenach, usługach, klientach i samochodach w jednym miejscu. Dzięki temu oszczędza czas i upraszcza wiele procesów w firmie. Ceny drukarek fiskalnych zaczynają się od około 2.000 zł, jednak jest to wydatek, który warto ponieść.

 

Jeśli mamy wątpliwości, czy w naszym przypadku lepsza okaże się kasa czy drukarka fiskalna, zapytajmy o poradę serwisanta. Mechanik, który wybierze sprawdzony serwis kas fiskalnych (serwisy zajmują się również sprzedażą urządzeń) może liczyć na fachową pomoc.

 

Jakie jeszcze czynniki wziąć pod uwagę?

  • Elektroniczna kopia paragonu: Mechanik stosujący kasę fiskalną ma obowiązek przechowywać kopie paragonów fiskalnych przez 5 lat od zakończenia roku, w którym upłynął termin płatności z danej sprzedaży. To bardzo długo. Producenci papieru termicznego przyznają, że trwałość wydruku wynosi około 2 lata – po tym okresie zapis blaknie i staje się coraz mniej widoczny. Poza tym konieczność archiwizowania kopii papierowych wiąże się nierzadko z problemami logistycznymi – chociażby ze względu na brak miejsca w małym biurze. Elektroniczna kopia paragonu rozwiązuje ten problem – kopie zapisują się na maleńkiej karcie SD, której pojemność wystarczy w zupełności na cały okres użytkowania kasy przez mechanika. To ogromna wygoda i bezpieczeństwo.
  • Wydajność akumulatora: Wszystko zależy od tego, czy mechanikowi zdarza się świadczyć usługi w terenie lub czy występują inne sytuacje, w których dostęp do prądu jest utrudniony. Jeśli tak, konieczne będzie znalezienie kasy lub drukarki fiskalnej z wydajnym akumulatorem. Nowoczesne urządzenia mobilne z powodzeniem pracują przez cały dzień bez konieczności ładowania akumulatora. Jednak nie każde urządzenie fiskalne ma taką baterię – niektóre, stacjonarne kasy i drukarki w przypadku awarii prądu pracują tylko kilka godzin.
  • Wielkość bazy nazw towarów i usług: Czym więcej różnych usług świadczy mechanik, tym więcej będzie musiał zaprogramować pozycji w pamięci urządzenia fiskalnego. Jeśli dodatkowo sprzedaje towary, np. części samochodowe, oleje, opony itd., liczba pozycji jeszcze się powiększy. Różnice w poszczególnych urządzeniach są spore: od 2.000 do nawet 150.000 pozycji. Warto więc wcześniej zastanowić się i obliczyć, ile nazw towarów i usług będzie trzeba wprowadzić. Pamiętajmy przy tym, że nazwy muszą być szczegółowe, tak aby klient nie miał wątpliwości, za co zapłacił.
  • Liczba znaków w nazwie towaru: Czym więcej znaków do zaprogramowania, tym bardziej precyzyjna nazwa towaru lub usługi. W różnych typach kas fiskalnych i drukarek fiskalnych wielkości te wahają się od 18 do 40 znaków. Mechanik, który świadczy dużo różnych usług i sprzedaje dużo towarów, powinien wybrać urządzenie fiskalne z dłuższą nazwą do zaprogramowania. Dzięki temu nazwy będą precyzyjne, a co wzbudzi zaufanie do mechanika.
  • Gabaryty urządzenia fiskalnego: Tam, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na biurku czy stole, sprawdzi się mała kasa fiskalna lub drukarka fiskalna.

 

Przedstawiamy kilka popularnych kas fiskalnych oraz drukarek fiskalnych, które świetnie sprawdzą się w warsztacie mechanicznym, punkcie wymiany opon lub kół oraz na stacji diagnostycznej:

Posnet Mobile EU

Ta jedna z najtańszych kas fiskalnych na rynku świetnie sprawdza się w działalności wielu mechników. Dzięki bardzo wytrzymałej obudowie, odpornej na upadki, uszkodzenia i inny negatywny wpływ czynników zewnętrznych, ta przenośna kasa fiskalna wytrwa nawet w trudnych warunkach. Dowiedz się więcej…

 

Posnet Mobile HS EJ

Najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku – świetnie sprawdza się u tych mechaników, którzy świadczą usługi w terenie. Z powodzeniem zmieści się nawet w kieszeni! Wytrzymała bateria starcza na całodzienną pracę mechanika, a prostota obsługi tej kasy znacznie skraca czas nauki i pozwoli uniknąć wielu błędów. Dowiedz się więcej…

 

Elzab K10

Pierwsza na rynku kasa fiskalna z panelem dotykowym – nowoczesność i prestiż to jedne z największych atutów tej kasy dla mechaników. Poza tym jest bardzo odporna na wszelkie negatywne czynniki zewnętrzne – upadki, uderzenia, uszkodzenia, wilgoć, brud i pył. Wyposażona w wytrzymały akumulator i wygodną smycz świetnie nadaje się do pracy mobilnej. Dowiedz się więcej…

 

Novitus Nano E

Niewielkie i poręczne urządzenie fiskalne dla mechaników, którzy cenią sobie prostotę obsługi i elegancki wygląd. Znakomicie sprawdza się w pracy mobilnej – jest lekka i z powodzeniem zmieści się w zwykłej torbie. To jednak z najpopularniejszych kas na rynku, szczególnie często wybierana przez drobnych usługodawców. Dowiedz się więcej…

 

Posnet Temo HS EJ

Jeśli szukasz drukarki fiskalnej do współpracy z programem komputerowym, mniejszego urządzenia nie znajdziesz! Temo HS EJ to maleńka drukarka, mniejsza od niejednego smartfona. Nie zajmuje wiele miejsca na biurku i można z nią podróżować. Ponadto kusi atrakcyjną ceną – niewiele można znaleźć tak tanich urządzeń, które zachowują tę samą jakość. Dowiedz się więcej…

 

Posnet Thermal FV

Stacjonarna drukarka fiskalna dla mechanika, który oczekuje od swojego urządzenia dużych możliwości i wysokich parametrów technicznych. Na uwagę zasługuje ogromna baza towarowa, szybki mechanizm drukujący oraz możliwość wydruku wielu różnych dokumentów: paragonów, faktur, raportów, analiz itp. Dowiedz się więcej

 

Novitus Deon E

Elegancka i zgrabna drukarka fiskalna dla tych mechaników, którzy nie mają zbyt dużo miejsca na biurku na postawienie większego urządzenia. Choć tak mała, daje mechanikowi ogromne możliwości: między innymi została wyposażona w ogromną bazę towarową oraz szeroki wybór formatek niefiskalnych. Dowiedz się więcej…